Тези снимки са направени на 21 януари 2011г. в ромското гето на Ямбол. Там където, на мястото на някогашния бл.20, сега се намират колибите на около 40 семейства, бедстващи в буквалния смисъл на думата, след като са останали без жилища.
Бл.20 – Документална история на панелното гето – тук
В момента целта на общинската администрация в Ямбол е да стимулира хората да напуснат поляната. Според експертите на УНИЦЕФ обаче за 40-те роми от „палатките“ на мястото на бл. 20 е по-добре да останат в града, вместо да бъдат разселвани по селата. „Те са крайно маргинализирани и имат нужда от непрекъснато наблюдение и помощ от страна на психолог. Това са хора свикнали да живеят в големи общности с родителите и роднините си си, смята Диана Вакарелска, програмен директор в УНИЦЕФ България. Отделянето от тези „разширени семейства“ за тях е равносилно на катастрофа, тъй като са изпаднали в пълна зависимост от колективния си начин на живот“, твърди тя.
Още по-притеснителен е и фактът, че по-голямата част от майките в крайно бедната периферия на ромските общности нямат никакви социални умения, което води до непрекъснати рискове при отглеждането на децата им.
„В руините на бл.20“ – статия във в. „Капитал“ – тук
„Дефинирането на национален идеал ще направи по-лесна интеграцията на малцинствата в България“ – интервю с американския посланик в София Джеймс Уорлик – тук