Спас Спасов, 10 май, 2017 г. (от „Дневник„)
Общо 41 апартамента от т. нар. фонд „ведомствен“ на община Варна са отдадени под наем на необяснимо ниски цени. Това показва справка, с която „Дневник“ разполага. От нея става ясно, че жилищата са с площ от 45 до 127 кв.м., а наемателите им плащат от 32 до 131 лв. на месец. Това прави средна месечна цена от около 85 лв. В същото време пазарните наеми за двустайно жилище в добър квартал на Варна се движат между 400 и 700 лв. Цени около и под 100 лв. агенциите за недвижими имоти предлагат единствено за тавански стаи и сутеренни помещения без санитарни възли и течаща вода.
След публикация в блога на журналиста Борис Касиков вчера в утринния блок на „Нова телевизия“ беше излъчен репортаж, от който стана ясно, че от 2015 г. един от петимата зам.-кметове на Варна Пейчо Пейчев живее в построено преди десетина години общинско жилище от 110 кв.м. За него той плаща
наем от 87 лв. на месец
Пейчев обясни, че сумата е „легитимна“, тъй като е регламентирана със специална наредба и пое ангажимента до края на деня вчера информацията за всички наематели на ведомствени общински жилища да бъде публикувана на сайта на местната администрация. Това обещание не беше спазено, а днес секретарят на община Варна Нора Момчева заяви пак в интервю за „Нова телевизия“, че това предстои да стане днес.
Справка с методиката за формиране на общинските жилищни наеми във Варна показва, че те се определят спрямо зоната, в която се намира имотът, етажа, конструкцията на сградата, изложението и качеството на околната среда. Така основната наемна цена за 1 кв.м. е 0.60 лв. на кв.м. За площ над нормата за „жилищно задоволяване“ определената цена е съответно 0.95 лв. на кв.м. Към тези цени се добавя „корекционен коефициент“, който зависи от района на града. Той е най-висок в центъра на Варна – 1.35 и най-нисък за селата Тополи, Каменар, Звездица и Казашко – съответно 0.25.
Блокът, в който сега живее Пейчев, е построен в широкия градски център през 2008 г. С апартаментите в него е трябвало да бъдат компенсирани собствениците на отчуждени къщи, които са попаднали в трасето на нов пътен възел във Варна. Но вместо тях сега в жилищата с квадратура и наеми, идентични с вече споменатите, живеят 16 души, повечето от които
служители в различни общински структури
Сред тях са например Гинка Пенчева, инспектор „Контролно-ревизионни дейности“ в община Варна (102кв.м., 88 лв.), Камелия Василева, главен инспектор „Контрол и санкции“ (69 кв.мл, 62 лв.), Джемиле Джелилова, главен експерт „Постоянни и временни комисии“ в канцеларията на Общинския ксъвет (104 кв.м., 82 лв.), Стелияна Маринова, началник отдел „Вътрешен контрол“ (110 кв.м., 90 лв.), Антония Димитрова, старши експерт „Контрол енергийни разходи“ в отдел „Общинска инфраструктура“ (110 кв.м., 90 лв.), Невена Клюнкова, началник отдел „Човешки ресурси и вътрешен административен контрол“ (104 кв.м., 92 лв.), Георги Стоянов, главен специалист в отдел „Опазване на обществения ред“ (127 кв.м., 79 лв.) и др. Впечатление в този списък прави фактът, че почти всички наематели в блока заемат контролни длъжности в местната администрация. За да получат права на общински наематели, всички те би трябвало да са декларирали, че не разполагат с друг имот във Варна.
Данни на общината показват, че в друга жилищна сграда на ул. „Български орел“,
срещу 31 лв. месечно за 50 кв.м.
живее Любомира Комитска. Тя е директор „Социални дейности“ в общинската администрация. По тази причина в задълженията й влизат организацията и контрола по настаняването на крайно нуждаещите се от жилище. Публичната информация към момента сочи, че подадените, но неудовлетворени молби с такова искане са близо 2100.
Информацията на „Дневник“ показва също, че в общински жилища са настанени не само служители на местната администрация. Така например на ул. „Гладстон“ в апартамент от 91 кв. наемател срещу 67 лв. е прокурорът от Варненската окръжна прокуратура Милен Ставрев.
В друг блок в местността „Св. Никола“ апартамент от 90 кв.м. срещу 65 лв. на месец е наел Кирил Димов. По неофициална информация става дума за бившия командир на Специализирания отряд за борба с тероризма, а по-късно и шеф на местната структура на ДАНС във Варна.
(Пълният списък на настанените в общински ведомствени жилища – в прикачения файл)
Според данни на местната администрация към началото на февруари т.г. 22
наематели са подали молби да купят жилищата си
Апартаментите се намират основно в кварталите „Владислав Варненчик“, „Младост“ и „Възраждане“. Тяхната площ е от 42 до 91 кв.м. с едно изключение от 103 кв.м. От всички желаещи да станат собственици на наетите апартаменти само един е общински служител. Това е директорът „Финансово стопански дейности“ в администрацията на централния район „Одесос“ Павлина Николова. За разлика от останалите апартаменти в списъка този, който тя иска да купи, се намира на ул. „Нкола Кънев“ в идеалния център на Варна.
Според действащите в момента правила, след като молбите на наемателите бъдат удовлетворени, те ще имат възможност да купят жилищата на цени „не по-ниски“ от данъчните им оценки. А това означава от четири до пет пъти под пазарните. Според общински съветници от Варна тази „легитимна“ разлика отдавна е създала устойчиви корупционни схеми. В тях солидни проценти от разликата между пазарната и данъчна оценка на имотите от години се разпределя между вземащите решения за продажба на общински жилища във Варна.
–
Същата статия в „Дневник“ – тук.